Tepelná izolácia okien: Uw hodnoty a čo znamenajú
Pri výbere plastových okien sa stretávate s hodnotami ako Uw, Uf, Ug a Psi. Tieto čísla rozhodujú o tom, koľko tepla uniká cez vaše okná a koľko zaplatíte za kúrenie. V tomto článku vám zrozumiteľne vysvetlíme, čo každá hodnota znamená, aké sú aktuálne normy a aký je reálny dopad na vaše účty za energie.
Čo je Uw – celkový súčiniteľ prestupu tepla oknom
Uw (z anglického "window") je najdôležitejšia hodnota, na ktorú by ste sa mali pozerať pri výbere okna. Vyjadruje celkový súčiniteľ prestupu tepla celým oknom – teda rámom, zasklením aj ich spojením. Udáva sa v jednotkách W/(m²·K), čo znamená watty na meter štvorcový a kelvin.
Zjednodušene povedané: Uw hovorí o tom, koľko tepla prenikne cez jeden meter štvorcový okna pri rozdiele teploty 1 stupeň medzi vnútrom a vonkom. Čím nižšia hodnota Uw, tým lepšia tepelná izolácia okna a tým menej tepla uniká von.
Hodnota Uw nie je konštantná pre daný profilový systém – závisí od kombinácie rámu, zasklenia a veľkosti okna. To isté okno s rovnakým profilom a zasklením bude mať odlišnú hodnotu Uw v rozmere 60 × 90 cm (vyšší Uw, pretože rám tvorí väčší podiel plochy) a v rozmere 150 × 150 cm (nižší Uw, pretože zasklenie s lepšou izoláciou tvorí väčší podiel).
Vzorec na výpočet Uw
Hodnota Uw sa vypočíta podľa normy STN EN ISO 10077-1 nasledovne:
Kde:
- Ag – plocha zasklenia (m²)
- Ug – súčiniteľ prestupu tepla zasklením W/(m²·K)
- Af – plocha rámu (m²)
- Uf – súčiniteľ prestupu tepla rámom W/(m²·K)
- lg – obvod zasklenia (m)
- Ψg – lineárny súčiniteľ prestupu tepla dištančného rámčeka W/(m·K)
Tento vzorec ukazuje, že celková tepelná izolácia okna závisí od troch komponentov: rámu, skla a dištančného rámčeka. Každý z nich prispieva k celkovému výsledku a zlepšenie ktoréhokoľvek z nich zlepší celkovú hodnotu Uw.
Uf – súčiniteľ prestupu tepla rámom
Uf (z anglického "frame") vyjadruje tepelnoizolačné vlastnosti samotného rámu okna. U moderných plastových profilov sa hodnota Uf pohybuje od 0,9 do 1,4 W/(m²·K). Čím viac komôr má profil, tým nižšia je hodnota Uf.
Typické hodnoty Uf pre plastové profily:
| Typ profilu | Stavebná hĺbka | Počet komôr | Uf [W/(m²·K)] |
|---|---|---|---|
| Ekonomický | 60 mm | 3–4 | 1,3–1,5 |
| Štandardný | 70 mm | 5 | 1,1–1,3 |
| Kvalitný | 76–82 mm | 6–7 | 0,95–1,1 |
| Pasívny | 82–90 mm | 7–8 | 0,85–0,95 |
| Špičkový pasívny | 90+ mm | 8+ | 0,79–0,85 |
Dôležité je vedieť, že samotný profil s nízkou hodnotou Uf ešte nezaručuje kvalitné okno. Ak ho skombinujete s lacným zasklením alebo hliníkovým dištančným rámčekom, celková hodnota Uw bude sklamaním. Tepelná izolácia okna je vždy výsledkom spolupráce všetkých komponentov.
Ug – súčiniteľ prestupu tepla zasklením
Ug (z anglického "glass") vyjadruje tepelnoizolačné vlastnosti samotného izolačného skla. Keďže zasklenie tvorí 65–80 % plochy okna, je to parameter, ktorý má najväčší vplyv na celkovú hodnotu Uw.
Vývoj technológie zasklenia za posledných 40 rokov je fascinujúci – od jednoduchého skla s hodnotou Ug okolo 5,0 sme sa dostali k trojsklám s hodnotou pod 0,5. Tu je kompletný prehľad:
| Typ zasklenia | Skladba | Ug [W/(m²·K)] | Obdobie |
|---|---|---|---|
| Jednosklo | 1 sklo, 4–6 mm | 5,0–5,8 | do 1980 |
| Staré dvojsklo (bez povlaku) | 4/12/4 mm, vzduch | 2,7–3,0 | 1980–2000 |
| Moderné dvojsklo | 4/16/4 mm, argón, low-e | 1,0–1,1 | 2000–dnes |
| Kvalitné dvojsklo | 4/18/4 mm, argón, 2× low-e | 0,9–1,0 | 2010–dnes |
| Štandardné trojsklo | 4/14/4/14/4, argón, 2× low-e | 0,5–0,7 | 2010–dnes |
| Pasívne trojsklo | 4/16/4/16/4, kryptón, 3× low-e | 0,4–0,5 | 2015–dnes |
Low-e povlaky (nízkoemisvitné povlaky) sú tenké vrstvy kovových oxidov nanesené na povrch skla, ktoré odrážajú infračervené žiarenie späť do miestnosti. Argón a kryptón sú inertné plyny, ktoré nahrádzajú vzduch v medzipriestore izolačného skla a majú nižšiu tepelnú vodivosť.
Psi (Ψ) – lineárny súčiniteľ prestupu tepla dištančného rámčeka
Dištančný rámček je prvok, ktorý drží sklá v izolačnom skle v správnej vzdialenosti. Je to často prehliadaný, ale veľmi dôležitý komponent okna. Práve v mieste dištančného rámčeka – na okraji zasklenia – dochádza k najväčším tepelným stratám. Tento jav sa nazýva tepelný most na okraji zasklenia.
Hodnota Psi (Ψg) vyjadruje tepelné straty cez lineárny meter tohto spoja. Existujú dva základné typy dištančných rámčekov:
Hliníkový dištančný rámček
Tradičný hliníkový rámček je najlacnejšia voľba, ale má najhoršie tepelnoizolačné vlastnosti. Hliník je výborný vodič tepla, čo spôsobuje výrazný tepelný most na okraji zasklenia. Hodnota Psi sa pohybuje okolo 0,07–0,08 W/(m·K). V chladných dňoch sa na vnútornom skle v okolí hliníkového rámčeka často tvorí kondenzácia – to je viditeľný dôkaz tepelného mosta.
Warm-edge (teplý okraj) dištančný rámček
Moderné warm-edge rámčeky sú vyrobené z materiálov s nízkou tepelnou vodivosťou – najčastejšie z nehrdzavejúcej ocele, plastu alebo kompozitných materiálov. Najznámejšie značky sú TGI (Technoform Glass Insulation), Swisspacer, Chromatech a Super Spacer.
Hodnoty Psi warm-edge rámčekov:
| Typ rámčeka | Materiál | Ψ [W/(m·K)] | Zlepšenie vs. hliník |
|---|---|---|---|
| Hliníkový | Hliník | 0,07–0,08 | – |
| TGI Spacer | Nerez + plast | 0,038–0,042 | 45–50 % |
| Swisspacer Ultimate | Kompozit | 0,030–0,034 | 55–60 % |
| Super Spacer | Silikónová pena | 0,028–0,032 | 58–63 % |
Rozdiel medzi hliníkovým a warm-edge rámčekom na celkovej hodnote Uw je prekvapivo veľký. Pre štandardné okno 120 × 150 cm s trojsklom môže výmena hliníkového rámčeka za warm-edge zlepšiť Uw o 0,05–0,10 W/(m²·K). Pri dnešných cenách energií sa príplatok za warm-edge (zvyčajne 3–8 € na okno) vráti už za 2–3 roky.
Požiadavky slovenských noriem STN
Slovenské technické normy stanovujú minimálne a odporúčané hodnoty súčiniteľa prestupu tepla oknom. Tieto hodnoty sa líšia podľa typu stavby:
Požiadavky podľa STN 73 0540-2
- Rekonštrukcia existujúcej stavby: Uw ≤ 1,0 W/(m²·K) – odporúčaná hodnota
- Novostavba (štandard): Uw ≤ 0,85 W/(m²·K) – normová požiadavka
- Nízkoenergetický dom: Uw ≤ 0,80 W/(m²·K)
- Pasívny dom: Uw ≤ 0,60 W/(m²·K) – certifikačná požiadavka PHI
V praxi to znamená, že ak meníte okná v staršom dome a chcete splniť normu, potrebujete minimálne kvalitné dvojsklo s warm-edge rámčekom v 5-komorovom profile. Pre novostavbu je trojsklo v podstate nevyhnutné. A pre pasívny dom potrebujete špičkový profil (82+ mm, 7+ komôr) s trojsklom a warm-edge rámčekom.
Dôležité: ak čerpáte dotáciu z programu Obnov dom alebo iného štátneho programu, okná musia spĺňať minimálne odporúčanú hodnotu Uw podľa normy. Niektoré dotačné programy majú dokonca prísnejšie požiadavky.
Reálny dopad na účty za energie
Teória je pekná, ale čo to znamená v praxi? Koľko peňazí ušetríte výmenou starých okien za nové? Pozrime sa na konkrétny príklad.
Modelový príklad: rodinný dom 100 m²
Predstavme si štandardný rodinný dom s obytnou plochou 100 m² a celkovou plochou okien 20 m² (čo zodpovedá približne 15–20 oknám rôznych veľkostí). Dom sa kúri plynom a vykurovacia sezóna trvá od októbra do apríla (približne 210 dní).
Výpočet tepelných strát cez okná:
Tepelné straty = plocha okien × Uw × teplotný rozdiel × počet hodín vykurovania
Priemerný teplotný rozdiel medzi vnútrom (21 °C) a vonkom (3 °C) počas vykurovacej sezóny = 18 K
Počet hodín vykurovania = 210 dní × 24 hodín = 5 040 hodín
| Typ okien | Uw | Tepelné straty | Náklad na kúrenie* |
|---|---|---|---|
| Staré dvojsklo (Uw 2,8) | 2,8 | 5 081 kWh/rok | ~508 €/rok |
| Moderné dvojsklo (Uw 1,1) | 1,1 | 1 996 kWh/rok | ~200 €/rok |
| Trojsklo (Uw 0,7) | 0,7 | 1 270 kWh/rok | ~127 €/rok |
| Pasívne okno (Uw 0,6) | 0,6 | 1 089 kWh/rok | ~109 €/rok |
* Pri cene plynu 0,10 €/kWh a účinnosti kotla 90 %
Z tabuľky jasne vyplýva: výmenou starých dvojskiel (Uw 2,8) za moderné dvojsklo (Uw 1,1) ušetríte na oknách približne 308 € ročne. Pri trojskle je úspora 381 € ročne a pri pasívnom okne 399 € ročne.
Kľúčový záver
Najväčší skok v úspore je pri výmene starých okien za moderné dvojsklo – úspora 308 €/rok. Ďalší skok z dvojskla na trojsklo prinesie "len" 73 €/rok navyše. Avšak pri dnešných cenách energií a trende ich rastu je trojsklo jednoznačne lepšia investícia z dlhodobého hľadiska.
Návratnosť investície
Pri cene výmeny okien pre celý dom 4 000–7 000 € (vrátane montáže) a ročnej úspore 300–400 € je jednoduchá návratnosť 10–18 rokov. To sa zdá veľa, ale treba brať do úvahy:
- Ceny energií rastú – čo dnes stojí 300 €, bude o 5 rokov stáť 400–500 €
- Dotácia z programu Obnov dom môže pokryť 40–75 % nákladov, čím sa návratnosť skráti na 3–7 rokov
- Nové okná zvyšujú hodnotu nehnuteľnosti o 5–10 %
- Komfort bývania je neoceniteľný – žiadne prievan, žiadna kondenzácia, tichšie bývanie
- Životnosť kvalitných plastových okien je 30–40 rokov
Ako si sami vypočítate úsporu
Ak chcete vedieť, koľko presne ušetríte výmenou okien vo vašom dome, môžete použiť tento jednoduchý postup:
- Zmerajte celkovú plochu okien – šírka × výška každého okna, všetko sčítajte (v m²)
- Zistite Uw starých okien – ak nemáte dokumentáciu, odhadnite: jednosklo = 5,0; staré dvojsklo (pred 2000) = 2,5–3,0; novšie dvojsklo = 1,3–1,5
- Zistite Uw nových okien – z ponuky výrobcu (moderné dvojsklo ~1,1; trojsklo ~0,7)
- Vypočítajte rozdiel tepelných strát: Plocha × (Uw_staré – Uw_nové) × 18 K × 5 040 h / 1 000 = úspora v kWh
- Prepočítajte na eurá: úspora v kWh × cena energie za kWh / účinnosť kotla
Pre presnejší výpočet odporúčame využiť našu online kalkulačku alebo sa obrátiť na energetického poradcu. Odborná konzultácia u Winbau vám pomôže vybrať optimálnu kombináciu profilu a zasklenia pre váš konkrétny prípad.
Na čo si dať pozor pri porovnávaní hodnôt Uw
Pri porovnávaní ponúk od rôznych firiem sa stretávate s hodnotami Uw, ale nie vždy sú porovnateľné. Tu je niekoľko vecí, na ktoré si treba dať pozor:
- Referenčný rozmer – hodnota Uw závisí od veľkosti okna. Výrobcovia uvádzajú Uw pre referenčný rozmer (zvyčajne 123 × 148 cm). Pre menšie okná bude Uw vyšší, pre väčšie nižší. Porovnávajte vždy pre rovnaký rozmer.
- Typ dištančného rámčeka – niektorí výrobcovia uvádzajú Uw s warm-edge rámčekom, iní s hliníkovým. Rozdiel môže byť 0,05–0,10 W/(m²·K).
- Typ zasklenia – uistite sa, že porovnávate rovnaký typ zasklenia (dvojsklo vs. trojsklo, rovnaký typ low-e povlaku).
- Certifikácia – hodnoty Uw by mali byť podložené certifikátom od akreditovaného laboratória podľa STN EN ISO 10077-1, nie len deklaráciou výrobcu.
- Celá zostava vs. samotné okno – niektoré ponuky uvádzajú Uw pre samotnú okenú výplň, iné pre celú zostavu vrátane parapetu alebo roletového boxu, čo hodnotu zhoršuje.
Dvojsklo alebo trojsklo? Praktické rozhodovanie
Na záver sa pozrime na praktickú otázku: kedy sa oplatí investovať do trojskla a kedy postačí dvojsklo?
Dvojsklo je dostatočné, ak:
- Robíte rekonštrukciu staršieho domu a rozpočet je obmedzený
- Dom nie je zateplený a okná nie sú najslabším článkom obálky budovy
- Okná sú orientované na juh a chcete maximalizovať solárne zisky
- Bývate v oblasti s miernou zimou (nižšie polohy, mestá)
Trojsklo je lepšia voľba, ak:
- Staviate novostavbu – norma vyžaduje Uw ≤ 0,85
- Dom je zateplený a okná sú najslabším článkom
- Okná sú orientované na sever alebo západ
- Bývate vo vyšších polohách alebo chladnejších regiónoch
- Plánujete bývať v dome dlhodobo (15+ rokov)
- Cherpáte dotáciu, ktorá pokryje cenový rozdiel
Cenový rozdiel medzi kvalitným dvojsklom a trojsklom je dnes 25–40 % na úrovni samotného okna (bez montáže). Pre celý rodinný dom to znamená navýšenie 1 000–2 500 €. Pri ročnej úspore 70–100 € oproti dvojsklu sa tento rozdiel vráti za 10–25 rokov – čo je na hranici životnosti okna. Ak však rátate s rastom cien energií a dotáciou, trojsklo vychádza jednoznačne výhodnejšie.
Tepelná izolácia okien nie je len o číslach a normách – je to o reálnom komforte bývania, nižších účtoch za kúrenie a zodpovednom prístupe k energetickej budúcnosti vášho domu. Investujte do kvalitných okien s nízkou hodnotou Uw a výsledok pocítite pri každom jednom účte za plyn alebo elektrinu.